сабота, 27. ноември 2021. Вести денес: 42
home Регион

Брутално видео ја крена Хрватска на нозе: Тинејџери злоставуваат врсник со посебни потреби

Брутално видео ја крена Хрватска на нозе: Тинејџери злоставуваат врсник со посебни потреби

Хрватска e запрепастена од видеото кое се прошири на социјалните мрежи вчера на кое се гледа ужасно насилство.
Имено, сплитската полиција бара тинејџери кои физички злоупотребиле свој врсник со посебни потреби, за да му изнудат пари. Полицијата поседува видео, објавено од хрватските медиуми, на кое се гледа како двајца, млади момчиња тепаат и се закануваат на друго момче.

Третото момче го гледа видеото, а четвртото снима сè. Неофицијално се знае дека двајцата сторители Б.К. и М.П. од кои едниот е кик боксер, кој што го клоца несреќното момче во главата, од чии удари паѓа на плочникот.

Тие му се закануваат и го условуваат парите да им бидат донесени во рок од два дена.

-Кога ќе ги донесеш парите?, Се слуша на почетокот на видеото по што следува првиот удар.

Момчето се обидува да се одбрани со рацете, додека еден од напаѓачите му вели да ги „спушти рацете надолу“ и со коленото го удира во главата.

-Спушти ги рацете надолу кога разговараш со мене. Застани овде, вели друг младо момче со долга коса и потоа го удира со тупаница во главата.

На крајот, додека момчето лежи на плочникот, тие му велат дека има два дена за да им донесе 2.000 куни.

-Дај ми барем малку повеќе време, моли несреќниот млад човек.

Потоа следуваат уште неколку удари.

ВИДЕОТО денес беше тргнато од сите социјални мрежи и платформи, поради вознемирувачката содржина.

Коронавирус