петок, 21. јануари 2022. Вести денес: 32
home Регион

Бројот на новозаразени со коронавирусот во Словенија останува низок

Бројот на новозаразени со коронавирусот во Словенија останува низок

Во Словенија се потврдени само 11 нови случаи на лица заразени со коронавирусот што според лекарите е уште еден доказ дека земјата добро се справува со епидемијата, јави дописникот на МИА од Љубљана.

Намалување има и на бројот на пациентите кои болнички се лекуваат поради Ковид-19, па така во медицинските центри сега се третираат 63 лица. На одделите за интензивна нега, пак, има 22 пациенти.

Изминатите 24 часа од болниците се отпуштени три лица, а две починаа поради тешка форма на болеста.

Вчера се тестирани нови 1341 граѓани, со што вкупниот број на тестирани сега се искачи на 52.948.

Коронавирус