сабота, 28. јануари 2023. Вести денес: 19
home Регион

Бројот на бегалци во прифатните центри во Грција останува исклучително висок

Бројот на бегалци во прифатните центри во Грција останува исклучително висок

Бројот на бегалци, кои се сместени во центрите на грчките вооружени сили на островите Кос, Лезбос, Самос и Хиос и во градот Серес, останува исклучително висок.

Генералштабот на грчката армија соопшти дека бројот на бегалци сместени во нивните 30 прифатни центри, минатата недела е намален за 125 лица, но се уште е висок. Во 30 центри, со капацитет од 26.700 лица, се сместени 30.733 луѓе.(МИА)