понеделник, 17. јануари 2022. Вести денес: 0
home Регион

Брод со 56 илегални мигранти пресретнат кај Лефкада

Брод со 56 илегални мигранти пресретнат кај Лефкада
epa05422796 Rescuers and paramedics carry the body of an undocumented migrant at the port of Lesvos island, Greece, 13 July 2016. A boat carrying around 10 undocumented migrants capsized on early 13 July, at the sea region of Lesvos, with the death toll reaching four people, as search and rescue operations are continuing. The bodies of a four-year old girl, an infant boy, a woman and a man have been recovered. The Greek Coast Guard had earlier rescued four people. EPA/GIORGOS PAPADOPOULOS -- BEST QUALITY AVAILABLE

Брод со 56 илегални мигранти бил пресретнат во Јонското Море, од страна на грчката крајбрежна стража.

Бродот бил запрен во близина на островот Лефкада, откако еден од мигрантите испратил повик за помош.

Двајцата организатори на патувањето се притворени, а мигрантите, меѓу кои имало осум деца, се згрижени.

МИА

Коронавирус