понеделник, 21. јуни 2021. Вести денес: 11
home Регион

Босна извести за остар пораст на случаи на коронавирус по релаксираниот карантин

Босна извести за остар пораст на случаи на коронавирус по релаксираниот карантин

Босна извести за остар пораст на случаи на коронавирус по релаксираниот карантин

Босна во средата го пријави својот најостар дневен пораст на нови инфекции со коронавирус овој месец, откако нејзините два автономни региони постепено почнаа да ги олеснуваат блокадите. Во претходните 24 часа имало 93 нови инфекции и двa смртни случаи, споредено со 20 нови инфекции на ден порано и 49 пред тоа, изјавија официјалните лица. Вкупниот број заразени лица се искачи на 1.677 со 65 смртни случаи, додека тестирани се 29.130.

И Бошњачко-хрватската федерација и Српската Република воведоа карантин минатиот месец по избувнувањето на заразата предизвикана од коронавирусот. Нивните мерки опфаќаа забрани на лица на возраст над 65 години и деца до 18 години воопшто да не излегуваат од дома.

Република Српска, од понеделникот им овозможи на постарите граѓани да излегуваат од дома по три часа секој работен ден, а некои бизниси да се отворат, сега објави 59 нови случаи. Нејзините официјални лица ги повикаа граѓаните да продолжат да избегнуваат собири и да носат маски во секое време. „Процентот на позитивни случаи во однос на тестираните открива намалување на индивидуалната дисциплина во почитувањето на пропишаните мерки“, рече министерот за здравство на Република Српска Ален Сераниќ, додавајќи дека 8% од испитаните во изминатите 24 часа биле откриени како позитивни, што е пораст од 5% претходно.

„Целата заедница се однесува на порелаксиран начин од порано, кога од сега имавме различен број случаи“, рече Сераниќ, кој е обучен епидемиолог.

Во градот Бања Лука, кој има регистрирано најголем број случаи на коронавирус во Босна, Пеџа Ковачевиќ, шеф на одделот за интензивна нега во главната болница, рече дека здравствените работници досега биле во можност да се справат со пандемијата. „Она што е застрашувачко е што имаме најголем број болни и хоспитализирани пациенти во болницата во деветтата недела и ја повикувам јавноста и секој граѓанин да размислат двапати (пред да заминат од дома)“, рече Ковачевиќ.

Бошњачко-хрватската федерација го прекина ноќниот полициски час минатиот петок и ја укина мерката за задолжителен карантин. Исто така, им овозможи на постарите граѓани и децата да излегуваат од дома секој втор ден неколку часа. Овие мерки ќе бидат вратени за време на тридневните празници на Денот на трудот, изјавија официјалните лица, додавајќи дека и таму луѓето се однесувале на порелаксиран начин.

ЕУРО 2020

Македонија