сабота, 29. јануари 2022. Вести денес: 0
home Регион

Босанската полиција запрела 50-ина мигранти од Авганистан, Иран и Пакистан

Босанската полиција запрела 50-ина мигранти од Авганистан, Иран и Пакистан
epa06724955 People from Afghanistan, Pakistan and Syria rest in a park in Sarajevo, Bosnia, 10 May 2018. Migrants and refugees have set up a camp highlighting a recent rise in people using Bosnia as a transit route. EPA-EFE/FEHIM DEMIR

Босанската полиција ноќеска открила 50-ина мигранти од Авганистан, Иран и Пакистан, сокриени во товарен воз кој влегувал од Србија.

Мигрантите биле запрени кај Зворник. За време на полицискиот претрес, дел од нив побегнале назад кон Србија, додека преостанатите, кои биле фатени од полицијата, биле вратени во Србија од страна на босанските власти.

Во изминатата година Босна станува се поважна алка на балканската мигрантска рута. Во текот на 2018 година, босанската полиција регистрирала дури 11.000 мигранти, од Блискиот Исток, јужна Азија и северна Африка. Мигрантското прашање предизвика и политички тензии во Босна, пред се околу локациите за прифатните центри.

Коронавирус