петок, 28. јануари 2022. Вести денес: 117
home Регион

Бојко Борисов на праг да формира Влада: ГЕРБ утре ќе го добие мандатот

Бојко Борисов на праг да формира Влада: ГЕРБ утре ќе го добие мандатот

Вториот мандат за формирање влада утре ќе го предаде претседателот Румен Радев на втората по големина парламентарна група во 46. Национално собрание – ГЕРБ -СДС.

Претседателската институција објави дека тоа ќе се случи во 9.30 часот.

ГЕРБ-СДС веќе изјавија дека тие веднаш ќе го вратат мандатот, но сепак ќе претстават владин состав.

Даниел Митов повторно ќе го прифати и ќе го врати на бугарскиот претседател.

Според лидерот на ГЕРБ, Бојко Борисов, партијата ќе претстави премиер и кабинет за другите да можат да се споредат.

Коронавирус