сабота, 1. октомври 2022. Вести денес: 62
home Регион

Билчик: Нема кратенки на патот на Западен Балкан кон ЕУ

Билчик: Нема кратенки на патот на Западен Балкан кон ЕУ

Европската иднина на Западен Балкан може да се постигне само преку реформи и нема пократок пат за членство напиша на Твитер членот на Европскиот парламент Владимир Билчик.

Промената на границите и размената на територии е опасен пат кон експлозивно минато, рече Билчик по повод наводниот нон-пејпер што медиумите му го припишуваа на словенечкиот премиер Јанез Јанша, што тој го негираше.

Билчик ја ретвитуваше и објавата на словачкиот министер за надворешни работи Иван Корчок, кој синоќа рече дека Словачка ги поддржува територијалниот интегритет и суверенитет на Босна и Херцеговина.

„Тоа беше и ќе биде камен-темелник на принципите на Европската унија и на НАТО“, додаде Корчок.

Коронавирус