среда, 8. февруари 2023. Вести денес: 88
Во живо

„Промените на дело“: Мицкоски во општина Петровец

АКТУЕЛНО

Огромен број човечки жртви во земјотресот, Турција поместена за три метри

home Регион

БиХ чекор поблизу до формирање нова влада

БиХ чекор поблизу до формирање нова влада

Централната изборна комисија на Босна и Херцеговина донесе одлука за измени на законот, со што ќе се овозможи формирање на нова Влада на земјата по општите избори оддржани на почетокот од октомври.

Изборот на новата централна Влада на БиХ беше блокиран откако Парламентарното собрание не успеа да ги усвои потребните законски измени.

Без овие измени, кои се однесуваат на изборот на делегати во Горниот дом на Собранието на Федерацијата Босна и Херцеговина, законодавниот дом на овој босански ентитиет не можеше да се конституира и да ги делегира претставниците во Горниот дом на Парламентарното собрание, кој учествува во изборот на нова влада.

Претседателот на Комисијата, Бранко Петриќ изјави дека со одлуката за измени на законот, се создадени сите услови за избор на делегатите и потоа за формирање на централната Влада на земјата.

Одлуката на Комисијата во заедничка декларација ја поздравија амбасадата на САД во Сараево и делегацијата на ЕУ во БиХ.

Меѓутоа, најголемата партија на Бошњаците, Партијата за демократска акција (СДА) оцени дека одлуката на Изборната комисија е политичка и најави дека ќе ја обжали пред Уставниот суд на државата.

МИА