вторник, 18. јануари 2022. Вести денес: 110
home Регион

Беснееле 47 пожари, ова се информациите од противпожарна служба на Грција

Беснееле 47 пожари, ова се информациите од противпожарна служба на Грција

Бројката на потврдени жртви од пожарите во Грција е 49 лица, според портпаролката на грчката противпожарна служба, додека пак 156 лица се повредени, од кои 11 се во критична состојба.

Меѓу повредените има 16 деца, но се вон животна опасност.

Како што јави дописничката на МИА од Атина, портпаролката на противпожарна служба, Ставрула Малири упати апел до граѓаните да пријават доколку некој од нивните блиски е исчезнат во областите каде што беснееше пожарот.

Во изминатите 24 часа, од 6 часот вчера, до 6 часот утрово, во Грција биле регистрирани 47 пожари. 

МИА

Коронавирус