понеделник, 12. април 2021. Вести денес: 130
home Регион

Банкомат во Сплит исфрлаше пари на улица, полицијата собра 10.000 евра

Банкомат во Сплит исфрлаше пари на улица, полицијата собра 10.000 евра

Хрватските полицајци ноќеска собраа речиси 10.000 евра од улица, по грабежот на банкомат во близина на канцеларијата на Хрватската пошта во Сплит, пренесува Слободанка Далмација.

Весникот објави дека веднаш по полноќ, крадец стигнал до банкомат и отстранил дел од предната плоча над екранот, поврзан со внатрешните инсталации и му дал упатства на банкоматот за исплата на готовина. Тој собрал значителна сума без да знае дека се огласил аларм, кој ја известил надлежната компанија за обезбедување. Нивни вработен брзо дошол на местото на настанот, му пришол на човекот и го прашал дали му е потребна помош. Крадецот се збунил, па не кажал ништо, по што лицето од обезбедувањето претпоставило дека станува збор за странец кој не го разбрал прашањето. Потоа крадецот избегал, а банкоматот почнал да исфрла пари.

Веднаш биле повикани полицајци, кои собрале околу 70.000 куни, односно близу 9.500 евра. Од банкоматот наводно се украдени повеќе од 30.000 евра.

Коронавирус