вторник, 20. октомври 2020. Вести денес: 0
home Регион

Авион со членови на Исламска држава од БиХ слета на аеродромот во Сараево

Авион со членови на Исламска држава од БиХ слета на аеродромот во Сараево

Авион со членови на ИД од БиХ слета вечерва на аеродромот во Сараево.Тие беа депортирани во БиХ од Сирија и, според порталот „Дневни аваз“, меѓу нив има седум државјани на БиХ кои се на црвени потерници на Интерпол.

Групата, наводно, вклучува и шест жени и 12 деца.

Според локалните медиуми, меѓу депортираните се Јасмин Кесеровиќ и Емир Алишиќ, познати како радикални терористи кои повеќепати се појавувале на видеата за пропаганда на ИД. Тие ќе бидат упатени до Обвинителството на БиХ.

Околу 200 граѓани кои се бореа на фронтовите треба да се вратат во БиХ.

Коронавирус