понеделник, 30. јануари 2023. Вести денес: 159
home Регион

Атина ќе побара вонреден состанок на Советот за надворешни работи на ЕУ

Атина ќе побара вонреден состанок на Советот за надворешни работи на ЕУ

Шефот на грчката дипломатија да побара вонреден состанок на Советот за надворешни прашања на Европската унија, било одлучено на денешната средба на грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис со министерот за надворешни работи Никос Дендиас, јави дописничката на МИА од Атина.

Одлуката е поради последните тензии во грчко-турските односи околу бродот „Оруч Рејс“ за кој Грција смета дека е во нејзиниот континентален гребен.

Министерот за надворешни работи на Грција, денеска се сретна со амбасадорот на САД во Грција, Џефри Пајат со кој, како што напиша Дендиас на „Твитер“, разговарале за „развојот на настаните во Источен Медитеран и за турските нелегални активности“.

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, како што претходно објави МИА денеска телефонски ќе ги информира лидерите на политичките партии, а рано утрово веќе разговараше со претседателката на Грција Катерина Сакеларопулу и ја информираше за последните случувања во Источниот Медитеран. (МИА)