понеделник, 25. јануари 2021. Вести денес: 173
home Регион

Ангела Меркел пристигна во Загреб

Ангела Меркел пристигна во Загреб

Германската канцеларка Ангела Меркел пристигна во Загреб каде на плоштадот Свети Марко ја пречека хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ.

Меркел престојува во Загреб за да присуствува на централниот предизборен собир на ХДЗ пред изборите за Европскиот парламент, во загрепската хала Дражен Петровиќ.

Меркел и Пленковиќ ќе имаат тет-а-тет разговор по што ќе одржат заедничка прес-конференција.

Според хрватските медиуми, германската канцеларка ќе биде главен говорник на собирот на ХДЗ.

Коронавирус