понеделник, 10. август 2020. Вести денес: 0
home Регион

Американски војник го загуби животот во камп на Косово

Американски војник го загуби животот во камп на Косово

Американскиот Секретаријат за одбрана објави дека 20-годишен припадник на американската армија, кој служел во мировната мисија во Косово, го загубил животот.

Според извештајот, војник од Виламина во сојузната држава Орегон настрадал на 4 јули во кампот Ново Село, во инцидент што не бил дел од вооружена акција.

Секретаријатот за одбрана соопшти дека инцидентот се истражува, но не објави детали за смртта на припадникот на Националната гарда на Орегон, чија единица пристигнала во Косово во почетокот на март годинава.

Во моментов, помалку од 4.000 војници, од кои околу 640 се од САД, служат во Косово, во мисија предводена од НАТО.

Коронавирус