петок, 15. октомври 2021. Вести денес: 208
home Регион

Албанскиот претседател апелира на воздржаност

Албанскиот претседател апелира на воздржаност

По ескалирање на ситуацијата на денешниот масовен протест пред Парламентот во Тирана, реаграше претседателот Илир Мета, кој апелира на воздржаност и избегнување конфронтации.

– Претседателот на Републиката ја следи ситуацијата со загриженост. Тој апелира на мирни протести и воздржаност. Тој ги повикува сите да ја избегнат конфронтацијата и да се држат настрана од провокации, се наведува во апелот на Мета, кој се наоѓа во посета на Азербејџан.

Мета, дел од аналитичарите го критикуваа дека секогаш кога во Тирана имало масовен протест тој бил надвор од земјата, посочувајќи дека сега е во Азербејџан, а претходниот протест во Црна Гора…

Ситуацијата пред Парламентот и понатаму е тензична. Медиумите јавуваат за повредени полицајци погодени со тврди предмети, но има и повредени демонстранти. вт/гт/

2019-03-16 14:17:39, од Вера Тодоровска, Тирана

Коронавирус