петок, 3. декември 2021. Вести денес: 136
home Регион

Албанија ги потврди првите два случаи на коронавирус

Албанија ги потврди првите два случаи на коронавирус

Албанија денеска ги потврди првите два случаи на инфекција со новиот коронавирус, а се работи за татко и син кои се вратиле од Италија.

И двајцата се стабилни и немаат никакви компликации, објави албанскиот министер за здравство.

Пред да ги потврдат првите два случаи на инфекција, здравствените работници во таа земја тестирале околу 60 примероци, меѓу кои немало знаци на инфекција. Повеќе од 400.000 Албанци живеат во соседна Италија

Коронавирус