среда, 16. јуни 2021. Вести денес: 133
home Регион

Албанија ги добива првите дози вакцини од Фајзер

Албанија ги добива првите дози вакцини од Фајзер

Дел од вакцините против ковид-19 што премиерот на Албанија ги купи од компанијата Фајзер ќе пристигнат во текот на денот.

Соопштението го објави премиерот Еди Рама за време на состанокот во Корча.

Според него, земјата ќе добие дел од нарачаните 500 илјади дози.

„Јас сум многу оптимист дека од гледна точка на капацитетите нема да нема да има недостаток на дози“, рече Рама.

Тој исто така најави дека е близу до финализирање и на договорот со АстраЗенека.

ЕУРО 2020

Македонија