понеделник, 6. декември 2021. Вести денес: 0
home Регион

Алармантно: Уште 21 заболен од коронавирус во Грција, вкупно 66

Алармантно: Уште 21 заболен од коронавирус во Грција, вкупно 66

Бројот на потврдени случаи на новиот коронавирус во Грција се искачи на 66, откако вечерва беше потврден 21 нов случај, јави дописничката на МИА од Атина.

Од 66 лица заразени со новиот коронавирус, 51 случај е поврзан со групата што била на аџилак во Израел и Египет односно 47 членови на групата и четири нивни контакти.

Според Министерството за здравство на Грција, 22 лица се хоспитализирани во болници во Солун, Атина и Патра, еден заразен со Ковид-19 и понатаму е со сериозна пневмонија згрижен во одделот за интензивна нега во Патра, а 43 се во домашна изолација.

Паралелно, продолжува процесот на проверка на контактите на новите случаи.

Коронавирус