среда, 20. јануари 2021. Вести денес: 17
home Регион

Абазовиќ со шокантни тврдења: Ми беа понудени 21 милион евра за Мило Ѓукановиќ да остане на власт

Абазовиќ со шокантни тврдења: Ми беа понудени 21 милион евра за Мило Ѓукановиќ да остане на власт

Лидерот на Граѓанското движење УРА и кандидатот за вицепремиер Дритан Абазовиќ зборуваше за најновите настани во Црна Гора за ТВ Вијести.

Во емисијата Начисто на ТВ Вијести, Абазовиќ зборуваше за формирањето на новата црногорска влада и приоритетите што владата мора да ги има во наредниот период.

Меѓу другото, на прашањето дали се точни тврдењата на црногорскиот бизнисмен Миодраг Давидовиќ дека на Абазовиќ му биле понудени одредени пари за да застане на страната на Мило Ѓукановиќ и неговата партија ДПС, Абазовиќ одговори дека обвинувањата се точни, но дека информациите дека добил пари од бизнисменот Хајриз Брвчак не се вистина.

-Точна е информацијата дека ми беа понудени 21 милион евра за да не биде соборена власта на претседателот Мило Ѓукановиќ, откри лидерот на парламентарната група на УРА.

-Поминав низ медиумска тортура со многу медиуми од регионот и домашните портали. Сè најдобро мислам за Брвчак. Се познаваме. Тоа е бројката што ја спомна Давидовиќ, но нема да кажам кој што понуди. Не е точно дека Брвчак го понуди тоа. Вистината е дека добив понуди од некои кланови. Не сакам да се жртвувам. Имам голем притисок затоа што влогот што го добивме по изборите е огромен. Сепак, и покрај тоа, не се плашам за мојата безбедност, рече Дритан Абазовиќ во емисијата.

Покрај оваа тема, Абазовиќ разговараше за назначување на нова влада во Црна Гора и истакна дека најважно е новите луѓе да имаат поддршка од народот.

-Оваа влада можеби нема голема поддршка во парламентот, но има голема и неприкосновена мнозинска поддршка од граѓаните на Црна Гора, рече Абазовиќ.

Коронавирус