понеделник, 28. ноември 2022. Вести денес: 185
home Регион

14 ново заразени лица во Бугарија со коронавирус, вкупно 929

14 ново заразени лица во Бугарија со коронавирус, вкупно 929

Во Бугарија има 929 заразени со Ковид-19, соопшти Министерството за здравство. Во денешниот ден регистрирани се уште 14 случаи – 11 во Софија, по еден во Смолјан, Сливен и Хасково.

Хоспитализирани се 268 се лица додека 34 се пациентите во одделенија за интензивна нега.

Бројот на медицински персонал кај кој е потврден коронавирот е 76.

Нема нови починати, јави БТА.

Коронавирус