петок, 27. јануари 2023. Вести денес: 149
home Ракомет

ЖРК Вардар го елиминира тимот на Приштина

ЖРК Вардар го елиминира тимот на Приштина

Ракометарките на Вардар имаа успешен старт по враќањето на европската сцена и го елиминираа тимот на Приштина во нокаут-фазата на ЕХФ Европскиот Куп, откако и во реваншот триумфираа со 32-27.

Пришина не успеа да му парира на Вардар ниту во вториот дел, но сепак од средината на полувреме до крајот успеаа да го ублажат поразот на 27-32.

Најдобра во редовите на Вардар беше Сара Миновска со седум голови, додека Марија Галевска постигна шест, додека во противничкиот состав најефикасна беше Кеита со осум погодоци.