среда, 22. јуни 2022. Вести денес: 170
АКТУЕЛНО

Падна владата во Бугарија, Кирил Петков повеќе не е премиер

home Ракомет

ЖРК Металург е освојувач на ракометниот Куп во женска конкуренција

ЖРК Металург е освојувач на ракометниот Куп во женска конкуренција

ЖРК Металург го освои Купот на Македонија за оваа сезона откако во финалниот меч  во Кавадарци го победи скопскиот ЖРК Ѓорче Петров со 30-27.

15-годишната Ива Младеновска одново имаше блескава партија и со девет погодоци беше најпрецизна во таборот на победничкиот тим, во кој солидни беа уште Божиновска со осум и Трајковиќ со четири гола.

Во поразениот тим се истакнаа Стојановска со осум и Белевска и Николиќ со по пет гола.

Коронавирус