вторник, 18. јануари 2022. Вести денес: 103
home Ракомет

ЖРК Куманово го одбрани трофејот во Купот на Македонија

ЖРК Куманово го одбрани трофејот во Купот на Македонија

Ракомерките на ЖРК Куманово славеа над ЖРК Вардар со 28:18 во финалниот меч во Купот на Македонија во женска конкуренција.

Кумановки го потврдија статусот на фаворитки и успеаа да го одбранат трофејот кој го освоија пред две години.

Првиот дел донесе далеку подобра, поизедначена игра во која Куманово се избори за предност од 12-9 во салата Автокоманда во Скопје.

Сосема заслужено трофејот заврши во рацете на Кумановки во чии редови најдобар стрелец беше  Јануловска со шест гола.

foto: gol.mk

Коронавирус