петок, 18. ноември 2022. Вести денес: 54
home Ракомет

Земјотрес во ракометниот свет: ПСЖ издвојува големо богатство, Циндриќ станува убедливо најскап ракометар во историјата

Земјотрес во ракометниот свет: ПСЖ издвојува големо богатство, Циндриќ станува убедливо најскап ракометар во историјата

ПСЖ е спремен да издвои вистинско богатство за Лука Циндриќ, кој до вчера беше дел од Вардар, а ова лето се пресели во полскиот тим Киелце.

Веќе повеќе од една година се знаеше дека Циндриќ ќе се пресели во Киелце, тој таму беше промовиран уште лани пред Вардар да стигне до титулата во Лигата на шампионите.

Меѓутоа, дали ќе заигра за Киелце или пак само ќе биде една одлична заработувачка за овој тим ќе видиме. Имено, тој е голема желба на новиот тренер на ПСЖ, довчерашниот стратег на Вардар и актуелен македонски селектор, Раул Гонзалез.

Милион евра била првата понуда на парижаните, која од Киелце била одбиена, втората која исто така била одбиена гласела 1.5 милиони евра, а третата која ја праќа ПСЖ е четири милиони, или двојно повеќе од рекордниот ракометен трансфер, безобразна понуда која тешко се одбива.

Сега се чека одговорот Киелце и ќе биде познато дали Циндриќ ќе стане најскап ракометар во историја.

Коронавирус