понеделник, 8. март 2021. Вести денес: 0
home Ракомет

Жалуз ја заврши кариерата

Жалуз ја заврши кариерата

Еден од најдобрите туниски ракометари на сите времиња, воедно еден од најдобрите бекови минатата деценија, Ваел Жалуз, на 28 години објави крај на кариерата.

Жалуз имаше сериозни здравствени проблеми минативе две години. Почна со сериозна инфекција на окото, потоа имаше и воспалените во абдоменалниот дел (peritonitis) па во еден момент и животот му беше во опасност, а на крајот и повреда на прстот беше знак дека е доста.

Тој играше Кил а потоа и за Барса во времето кога беше во најдобра форма, но и на почетокот на проблемите. Каталонците имаат договор со него до 2020, но го ослободија во 2018 и замина во Берлин што беше лош потег и за клубот и за него, а оттаму замина во Шарт. Во Шарт не заигра ниту една минута, а синоќа стигна и информацијата дека договорот е раскинат.

Французите велат дека е крај на кариерата.

Коронавирус