четврток, 9. февруари 2023. Вести денес: 0
АКТУЕЛНО

Огромен број човечки жртви во земјотресот, Турција поместена за три метри

home Ракомет

Вујовиќ: Предноста од четири голови е убава, но ништо не е решено

Вујовиќ: Предноста од четири голови е убава, но ништо не е решено

Тренерот на Вардар, Веселин Вујовиќ е задоволен од победата над ППД Загреб извојувана на домашен терен во првиот четвртфинален дуел од регионалната ракометна СЕХА-лига.

– По првото полувреме кое го добивме со 14:12 им реков на моите играчи дека би сакал и во вторите 30 минути да направиме два разлика и ан крајот да биде четири гола предност. Четири е сериозна разлика. Повеќе сакам да победам четири, отколку пет, бидејќи пет голови предност те опуштаат, мислиш си направил голема предност, а четири е една психолошка предност каде размислуваш дека треба уште многу да се потрудиш. Ништо не е решено. Ни претстои уште многу борба. Загреб е одлична екипа, а ние можеме да играме подобро, изјави Вујовиќ.

Вардар синоќа во Скопје победи со 24:20.

Реваншот во хрватската престолнина е закажан за 31 август со почеток во 20 часот.