недела, 2. април 2023. Вести денес: 17
home Ракомет

Вујовиќ откри зошто застанал на голот по спорната одлука на судиите

Вујовиќ откри зошто застанал на голот по спорната одлука на судиите

На 11 секунди до крајот, Блаж Јанц постигна гол за 25-24, а потоа следуваше драма и прегледување на видео снимка. По тоа, арбитрите од Литванија донесоа одлука да му доделат црвен картон на Благотиншек и да досудат пенал за реми на Германците.

-Кога претставниците на ЕХФ доаѓаат во нашата земја, ги пречекуваме како лордови – скапи автомобили, хотели, храна, музика… Но, на ова Европско првенство премногу ни наштетија на дуелот со Германија. Правилото е доколку физички му посметаш на својот противник во последните 30 секунди, дури тогаш ќе биде досуден седмерец. Нас ни зедоа 1.000-2.000 евра за жалба, а потоа не известија дека немаме право на жалба. Голманот на Германија го влечеше судијата за маичката и буквално го натера да ја прегледа снимката. Директорот на репрезентацијата слезе на терен, а таму не му е дозволен пристап. Знам дека не може да се поништи натпреварот, но барем да се признае грешката и да се суспендираат литванските судии. Да не биде на крај дека само Вујо плаче. Во тој момент застанав на голот да ја одбранам честа нашата чест, но и честа на „малите“ земји , вели Црногорецот.