вторник, 27. септември 2022. Вести денес: 0
home Ракомет

Врањеш го објави списокот на ракометари со кои ќе брка пласман на ОИ

Врањеш го објави списокот на ракометари со кои ќе брка пласман на ОИ

Машката ракометна репрезентација на Словенија ќе игра во групата со Германија, Шведска и Алжир во квалификациите за пласман на Олимписките игри во Токио.

Селекторот Љубомир Врањеш го објави тимот со кој ќе настапи. Макуч, Вујовиќ и Мазеј нема да играат, а место на списокот има за Маргуч и Поточник.

Словенците беа дел од претходните ОИ во Рио, но претходно пропуштија два настани, во Лондон и Пекинг.

Да подсетиме од секоја група одат по две селекции од квалификациите.

Коронавирус