четврток, 29. септември 2022. Вести денес: 177
home Ракомет

Висла плати 100.000 евра за репрезентативец на Хрватска

Висла плати 100.000 евра за репрезентативец на Хрватска

Екипата на Висла Плоцк успеа да наплати од Вардар за ракометарот од Франција, Тото, а дел од тие пари ги потроши за ангажирање на ракометарот на Адемар Леон, Тин Лучин.

Репрезентативецот на Хрватска кој има 22 години и игра на позицијата среден бек за да биде ослободен од обврските од клубот мораше да бидат уплтени 100.000 евра така што ова е солидно обесштетување за млад ракометар.

Лучин во последната сезона имаше два натпревари против Висла Плоцк во Лигата на Европа и на нив постигна 11 погодоци. Добрите игри во последата сезона беа причина за да биде повикан и во сениорската репрезентација, но и веќе да потпише четиригодишен договор со тимот на Висла Плоцк.

Пред за мине во Шпанија тој го носеше дресот и на екипите на Замет и ППД Загреб.

Коронавирус