четврток, 23. јуни 2022. Вести денес: 131
home Ракомет

ВИДЕО: Тој е хит на Мундијалот, ракометарот на Конго со 110 кг. ја тресе противничката мрежа

ВИДЕО: Тој е хит на Мундијалот, ракометарот на Конго со 110 кг. ја тресе противничката мрежа

Покрај добрите натпревари кои ги нуди Светското ракометно првенство кое се одржува во Египет, светските медиуми не запираат со вестите поврзани за пивотменот на Конго.

Гутје Мвумби Тјери стана вистински хит на социјалните мрежи.

Тој има 26 години и 110 килограми (според податоците на ИХФ), а на натпреварот постигнал четири гола од четири обиди.

Тој игра на позицијата пивотмен, висок е 1,92 метри, а медиумите веќе го нарекоа Гуливер меѓу Лилипутанците.

Коронавирус