четврток, 23. септември 2021. Вести денес: 115
home Ракомет

ВИДЕО: Шведска победи поради херојската одбрана на Паличка со звукот на сирената

ВИДЕО: Шведска победи поради херојската одбрана на Паличка со звукот на сирената

Шведска запиша минимална победа над Бахреин (32-31) на отворањето на ракометниот турнир во Токио.

Херој на скандинавската репрезентација беше голманот Андреас Паличка. Кога беше најпотребно, со звукот на сирената, искусниот чувар на мрежата одбрани пенал и ја обезбеди победата.

Швеѓаните не дозволија изненадување уште на почетокот и запишаа планирани бодови против бахреинските репрезентативци.

Претходно сигурни во своите настапи беа Франција и Норвешка.

Коронавирус