недела, 17. ноември 2019. Вести денес: 54
home Ракомет

ВИДЕО: Кристопанс ја однесе Летонија на Европско првенство

ВИДЕО: Кристопанс ја однесе Летонија на Европско првенство

Машкиот ракометен национален тим на Летонија за првпат ќе игра на едно Европско првенство, а вардаровиот бек Даинис Кристопанс е оној кој го предводеше тимот кон историскиот успех.

Летонија со 24:23 (14:10) славеше над Словенија во претпоследното коло од групата 4, нанесувајќи му го првиот пораз на главниот фаворит во друштвото, со што воедно букираше и ЕВРО билет.

Вистински дилириум се случуваше во салата во Валмиера, каде репрезентативците ја славеа историската победа и пласман со публиката.

Извор: sportmedia.mk