вторник, 7. февруари 2023. Вести денес: 0
АКТУЕЛНО

Најнов биланс: Во земјотресите во Турција и Сирија загинале повеќе од 3.000 луѓе, најмалку 15.500 повредени

home Ракомет

Веспрем против ППД Загреб во финалето на СЕХА лигата

Веспрем против ППД Загреб во финалето на СЕХА лигата

Унгарскиот ракометен гигант Веспрем ќе ја брани титулата од СЕХА лигата, откако во второто полуфинале на Ф4 турнирот во Задар, без поголема мака со 36:29 (20:14) го совлада украинскиот Мотор Запорожје.

Веспрем ќе оди на четврта титула во регионалното натпреварување, со која би се израмниле со Вардар како најтрофеен клуб во СЕХА лигата. Противиник во финалето ќе му биде ППД Загреб, екипа која загуби во четврт-финалето од Вардар, но потоа по исклучувањето на „црвено-црните“ поради позитивниот тест на Борко Ристовски, во драматичен меч на пенали го елиминираа белорускиот Мешков Брест.