понеделник, 8. март 2021. Вести денес: 163
home Ракомет

ВАРДАРЕ НЕ ТЕ ОСТАВАМЕ: Моќна песна за македонската гордост! (ВИДЕО)

ВАРДАРЕ НЕ ТЕ ОСТАВАМЕ: Моќна песна за македонската гордост! (ВИДЕО)

Ти не си сам, ти не си сам, не те оставаме. Ме боли се што ветивме, ми доаѓа да заплачам и мене како тебе. Да застанам на улица и до небо да викнам: Вардаре не можам без тебе, Вардаре без тебе, и ако денес изгубиме не те оставаме, до крај за тебе ќе гинеме, не те оставаме…

Ова се дел од стиховите на песната посветена на македонската гордост Вардар, кој се круниса за европски првак вторпат за три години, па ја крена Македонија на нозе со вчерашниот триумф во финалето во Келн против Веспрем.

Црвено-црната бајка беше инспирација за оваа моќна песна.

Коронавирус