недела, 28. мај 2023. Вести денес: 67
home Ракомет

Вардарци во солзи, Европа ќе добие нов шампион

Вардарци во солзи, Европа ќе добие нов шампион

Македонскиот ракометен првак Вардар не успеа да го повтори минатогодишниот успех во Лигата на шампионите.

Бранителите на европскиот трон загуби од Монпелје во полуфиналето на Ф4 турнирот со 28:27 и со овој резултат дозволија утре француско финале.

Таму Македонија ќе има претставник со настапот на Кире Лазаров кој со Нант ќе се обиде да го совлада тимот кој денес го победи Вардар.

Повредата на Штербик на стартот од второто полувреме претставуваше клучен проблем за црвено-црните кои не најдоа решение за најефикасниот на натпреварот Порт кој имаше 8 погодоци.