среда, 4. август 2021. Вести денес: 162
Вонредна вест

ОГНОТ ЈА ЗЕМА ПРВАТА ЖРТВА – изгоре жена во Старо Нагоричане

home Ракомет

Вардарци ги „стартуваа моторите“ за новата сезона

Вардарци ги „стартуваа моторите“ за новата сезона

Ракометниот првак на Европа, скопски Вардар ги започна подготовките за новата сезона под водство на новиот тренер, Шпанецот Давид Писонеро. Освен него првпат во салата „Јане Сандански“ се појавија и шестмината новајлии во „црвено-црниот“ тим.

Вардар оваа сезона ќе треба да брани дури 4 трофеи, во првенството на Македонија, во Супер купот на Македонија, во СЕХА Газпром лигата и оној највредниот, во ЕХФ – Лигата на шампиони.

Нови имиња во тимот се Димитар Димитриоски, Павел Атман, Жозе Гиљермо Толедо, Сергеј Горпишин, Артурс Кугис и Домен Сикошек Пелко.

Според информациите од Управата на клубот, екипата од 24 јули до 2 август ќе тренира во Скопје, по што на 2 август играчите и стручниот штаб заминуваат за Требиње, БиХ каде ќе продолжат со подготовки и ќе настапат на ракометен турнир.

По враќањето од БиХ, „црвено-црните“ ќе тренираат во Скопје се до заминување во Саудиска Арабија, на Супер Глоуб кој ќе се одржи од 27 до 31 август.

Коронавирус