среда, 17. јули 2019. Вести денес: 125
home Ракомет

Вардар со пораз од Нант остана на последното место на турнирот во Стразбур

Вардар со пораз од Нант остана на последното место на турнирот во Стразбур

Вардар со пораз од Нант со 29:27 го заврши на последното место настапот на турнирот во Стразбур.

Ракометарите на Вардар беа рамноправен противник во натпреварот со повеќе резултатски осцилации, а на неколкупати имаа и водство, но сепак во клучните моменти дозволија пад на играта.

Францускиот тим, за кој настапува македонскиот ракометар Кире Лазаров, ги искористи слабостите на македонскиот првак и извојува победа.

За Вардар дополнителен проблем беше и тоа што настапи без тројца стандардни првотимци, Игор Карачиќ, Вуко Борозан и капитенот Стојанче Стоилов.

Стоилов на првиот натпревар во Стразбур ја повреди дланката и два месеца ќе паузира.

Вардар со едно реми и со два порази остана на шестото место на турнирот во Стразбур.