среда, 22. март 2023. Вести денес: 194
home Ракомет

Вардар со блескаво второ полувреме го „прегази“ Мешков Брест

Вардар со блескаво второ полувреме го „прегази“ Мешков Брест
epa05214920 Igor Karacic of RK Vardar Skopje in action during the EHF Handball Champions League round of 16 match between Orlen Wisla Plock and RK Vardar Skopje, in Plock, Poland, 16 March 2016. EPA/Marcin Bednarski POLAND OUT

Македонскиот првак Вардар ја забележа петтата победа во групната фаза од Лигата на шампионите, откако вечерва беше поуспешен од Мешков Брест со 30:23.

„Црвено-црните“ до победата стигнаа по подобра игра во второто полувреме. Првите 30 минути завршија нерешено 14:14. Предводник во триумфот на домаќините беше хрватскиот интернационалец Игор Карачиќ со 11 голови.

Вардар на овој меч настапи ослабен без левиот бек Вуко Борозан. И во следното коло македонскиот првак ќе биде домаќин, во СЦ „Јане Сандански“ следниот викенд доаѓа Барселона.

По шест рунди Вардар има пет победи и еден пораз и е на првото место на табелата во А-групата.

loading...