понеделник, 28. ноември 2022. Вести денес: 180
home Ракомет

Вардар против Мешков во полуфиналето на СЕХА лигата

Вардар против Мешков во полуфиналето на СЕХА лигата

Македонскиот шампион Вардар ќе игра против домаќинот Мешков во полуфиналето на регионалната СЕХА лига. Во второто полуфинале ќе играат Нексе и ППД Загреб. Победникот од овие полуфинални средби, ќе се борат за трофејот. „Ф4“ турнирот ќе се одржи на 2 и 3 април во Брест.

„Црвено-црните“ одиграа 18 кола, и остварија 14 победи и четири порази освојувајќи 42 бода. ППД Загреб, Нексе и Мешков ги освоија другите три места, и сите имаат по 39 бода.

Вардарци и Мешков веќе играа меѓусебе во полуфиналето во СЕХА лигата во Брест пред две сезони. Тогаш Вардар ја освои титулата, откако во финалето триумфираше над Веспем.

Вардар е единствен тим со четири титули во СЕХА и само втор што има две титули по ред.

Брест е вториот град каде по вторпат ќе се игра „Ф4“ турнирот од регионалната ракометналига. Претходно само Скопје двапати беше домаќин.

Коронавирус