четврток, 23. јуни 2022. Вести денес: 84
home Ракомет

Вардар преку Еурофарм Пелистер до трофејот и во Купот на Македонија

Вардар преку Еурофарм Пелистер до трофејот и во Купот на Македонија

Ракометниот Куп на Македонија за оваа сезона во машка конкуренција го освои скопски Вардар откако во финалето го совлада Еурофарм Пелистер со 23-22.

По првите пет минути во првото полувреме се играше изедначено. Вардар на два ппати водеше, Еурофарм Пелистер успеваше да изедначи.

Битолчани прв пат во водство дојдеоа во 7 минута со 3-2, но лидерот на табелата дојде до изедначување веќе во следниот напад.

Томовски бранепе, Талевски погоди за ново водство со 4- 3 во 9.минута.За прв пат Вардар со голот на Геоергиевски во 14 минута дојде до два гола разлика 6-4.

Талевски и натаму продолжуваше да ја полни мрежата на Пелистер и во 16 минута, скопскиот тим водеше со 7-4 во 16. минута.Додиќ ја продолжи серијата на Вардар каде веќе предноста отиде на +4 , односно 8-4. Серијата на Вардар ја прекина Ојлевски со голот во 19.минута за 8-5, за потоа Граџан да намали на  8-6.

Кризата на Вардар продолжи со уште едно промашување за да потоа тимот од Битола намали на 8-7 вп 22.минута.Имаа шанса за изедначување пелистерци во 24 ,минута, но не го искорстија тој напад. Во вториот обид стигнаа до 8-8 со голот од контра на Маџовски.

Не само Пелистер што стигна поведе и со 9-8 во 25 минута. Радовиќ за 10-8 и продолжување на лошиот период на Вардар без гол скоро 10.миути. Во 27 .минута нов гол за Еурофарм Пелистер за 11-8 ,по што Давид Дејвис го повика првиот тајм аут на натпреварот.Битолчани не застанаа , за да во финишот со погодокот на Обрадовиќ дојдат до 12-8, резултат со кој се замина на пауза

На стартот од вториот дел и двете екипи постигнаа по еден гол за во 32.минута резултатот беше 13-9 за Битолчани.

Еурофарм Пелистер дојде и до пет плус на два пати 15-10 и 14-9. Но со головите на Ѓукиќ резултатот остануваше на плус четири до 36.минута.

И по трет пат со погодокот на Граџан, Еурофарм Пелистер има предност од плус пет,сега 16-11.Њокас намали на 16-13 во 40.минута.

До 45.минута се играше гол за гол и Еурофарм Пелистер ја одржуваше предноста од 4 до 5 погодоци разлика поточно до тој момент 19-14.

Ѓукиќ погоди од пенал за 19-15, но на другата страна пак Граџан враќа за плус пет во 47 минута.Моменти на Вардар и во 49.минута преку Дибиров од пенал доаѓаат на минус три или поточно 20-17. Талевски со нов гол ја враќа неизвесноста во 50.минута и намалува на 20-18. Вардар имаше можност да дојде и до минус еден, но ударот на Дибиров го одбрани Секељи.

Потоа стигна казната преку Радовиќ за 21-18 во 51.минута.Вардар одново имаше шанса во 53.минута да дојде до минус еден , но направија нова грешка и ја пропуштија и  оваа можност.Но следниот напад Талевски со гол ја враќа неизвеснота до 54.минута за 21-20 за Пелистер.

Со голот на Стоилов Вардар на три ипол минути до крајот пак доаѓа на минус еден 22-21.Еурофарм Пелистер пак прават грешка, за да Дибиров изедначи на 22-22 по подолго време во 57.минута.

Ново промашување и панса за Вардар во 58.минута да дојде по подолго време во водство, но Њокас промаши поточно Секељи одбрани. Меч топка имаа Пелистерци, не ја искористија и топката заврши во аут, на 18 секунди до крајот по кој Давид Дејвис повика тајм-аут

.Голот за победа го постигна Талевски за конечни 23-22 за Вардар и нов пехар во најмасовното натпреварување.

foto:gol.mk

 

 

 

 

 

 

Коронавирус