понеделник, 24. јануари 2022. Вести денес: 73
home Ракомет

Вардар одново поразен во ЛШ, сега од ППД Загреб

Вардар одново поразен во ЛШ, сега од ППД Загреб

Македонскиот ракометен шампион Вардар 1961 не успеа да дојде до триумф на гостувањето кај ППД Загреб, иако имаше големи шанси и водеше со три гола во 22. минута.

Домаќинот направи пресврт, славеше со 23-22 и го симна македонскиот првак на седмото место на табелата во групата А. Ова беше седми пораз во низа за „црвено-црните“во ЛШ во својата група пваа сезона.

Најдобар кај стрелците кај победникот беше Иван Чупиќ со пет гола, пред Давид Мандиќ со четири, додека кај вардарци Жереми Тото и Тимур Дибиров стрелаа по четири пати, пред Дарко Ѓукиќ кој реализира три пати.

Коронавирус