сабота, 10. декември 2022. Вести денес: 0
home Ракомет

Вардар ќе настапи на „Хумел Купот“ во Германија

Вардар ќе настапи на „Хумел Купот“ во Германија

Македонскиот ракометен шампион Вардар дефинитивно ќе настапи на „Хумел Купот“ кој на 21 и 22 август ќе се одигра во Гермнија.

Домаќин на турниорот ќе биде Магдебург, а меѓу останатите учесници се Горење (Словенија) и на Хослтебро (Данска). Се работи за полуфинале и финале со тоа што доправа треба да се одредат паровите за битките.

„Црвено-црните“ освен на овој турнир треба да играат и во Струга, а не се исклучува и можноста за дополнителни контролни средби пред четвртфиналето во СЕХА лигата.

Вардарци ќе ги запалат моторите на 15 јули во Скопје каде ќе работат неколку дена пред да заминат на Златибор.

Qatar 2022