понеделник, 25. септември 2023. Вести денес: 111
home Ракомет

Вардар им се врати на победите во Лигата на шампионите

Вардар им се врати на победите во Лигата на шампионите

Ракометарите на Вардар се вратија на победите во Лигата на шампионите по двата пораза што ги претрпеа во претходните две кола. Вечерва во СЦ „Јане Сандански“ вардарци беа поуспешни од Мешков Брест со 36:31.

За актуелниот европски првак ова беше четврта победа по шест одиграни натпревари во Б-групата од елитното натпреварување.

Во ефикасниот меч најдобар стрелец кај домаќините беше Даинис Криштопанс со девет голови, Иван Чупиќ седум пати ја погоди противничката мрежа.

Кај белорускиот првак Ваљупов девет пати реализираше.

Со трите освоени бода, Вардар се искачи на второто место на табелата. Македонскиот шампион има вкупно осум бода, три помалку од лидерот Кил.

Мешков Брест остана на само една победа доволна за претпоследно, 7. место.