сабота, 27. ноември 2021. Вести денес: 14
home Ракомет

Вардар го победи Кјелце за презимување на второто место во ЛШ

Вардар го победи Кјелце за презимување на второто место во ЛШ

Ракометарите на Вардар забележаа значајна победа над Кјелце вечерва во 10.коло од Лигата на шампионите со 28:27 и се искачи на втората позиција на табелата.

Предводени од Кристопанс кој шест пати ја погоди мрежата на противникот „црвено-црните“ му се реваншираа на ривалот за поразот во Полска.

Ова беше шеста победа за Вардар сезонава во групната фаза и прва по три средби без триумф.

Првите шест од групата продолжуваат во следната фаза.

Вардар покажа дека и без неколку клучни играчи како Борозан, Мораеш и Горбок има сила и квалитет да ги освојат бодовите.

МИА

Коронавирус