сабота, 8. мај 2021. Вести денес: 51
home Ракомет

Вардар доживеа пораз од Војводина во СЕХА лигата

Вардар доживеа пораз од Војводина во СЕХА лигата

Македонскиот машки ракометен првак Вардар доживеа пораз кај Војводина со 33-24 во рамки на последното коло од групната фаза во СЕХА-лигата и во елиминациската фаза ќе избегне соочување со фаворитот за титулата Веспрем.

Најдобар кај Вардар беше Дибиров со девет гола, пред Калараш со седум и Јотиќ со четири, додека кај Војводина, Томиќ постигна седум гола, Шотиќ даде шест, а голманот Арсениќ беше феноменален и запиша 18 одбрани.

Првата средба на Вардар во нокаут-рундата, односно осминафиналето, ќе му биде најверојатно против Металопластика, а потоа со победникот од групата А и тоа најверојатно ќе биде тимот на ППД Загреб.

Коронавирус