среда, 28. септември 2022. Вести денес: 162
home Ракомет

Вардар 1961 се одјави со победа за крајот на сезоната

Вардар 1961 се одјави со победа за крајот на сезоната

Македонскиот ракометен клуб Вардар 1961 победа на втората пресметка против Металопластика и го потврди своето место во четвртфиналето во СЕХА-лига. Македонскиот тим на реваншот славеше со 26-23 (14-12).

Денешниот меч беше последен за осмина ракометари во дресот на Вардар, како и за стратегот, Стевче Алушовски. Си одат: Иван Чупиќ, Глеб Калараш, Марко Кизиќ, Кристијан Дисингер, Ловро Јотиќ, Јосип Векиќ, Робин Кантегрел и Васко Шеваљевиќ.

Како што беше најавено шанса добија сите ракометари, а маестрален на голот беше Марко Кизиќ, кој запиша 17 одбрани. Шеваљевиќ и Дибиров имаа по пет гола, Чупиќ запиша четири.

Четвртфиналето ќе се игра во август, додека Ф4 завршницата на почетокот на септември во Задар.

Коронавирус