четврток, 29. септември 2022. Вести денес: 108
home Ракомет

Уве Генсхајмер ќе мора на операција на коленото

Уве Генсхајмер ќе мора на операција на коленото

Ракометарот и капитен на германскиот Рајн Некар Уве Гансхајмер ќе мора да оди оперативен зафат.

Германскиот репрезентативец подолг период има проблеми со коленото, па ќе пропушти еден дел од завршницата на тековната сезона.

Според информациите паузата ќе трае 4 до 5 недели каде ќе го пропушти четвртфиналето во Европската лига против Чеховски Медведи. За репрезентацијата нема да биде на располагање на селекторот Алфред Гисласон за квалификациските дуели против Босна и Херцеговина и Естонија.

 

Коронавирус