вторник, 26. октомври 2021. Вести денес: 13
home Ракомет

Томовски блескаше на голот, Вардар со бод се враќа од Норвешка

Томовски блескаше на голот, Вардар со бод се враќа од Норвешка

Ракометарите на Вардар одиграа без победник против Елверум (27-27) во првиот меч од новата сезона во Лигата на шампионите.

Дуелот во Норвешка ни донесе голема борба низ сите 60 минути, две екипи кои се надигруваа и се обидуваа да победат, но се чини овој резултат е најреален ако се земе се што се случуваше на теренот. „Црвено-црните“ во еден дел во првиот дел имаа плус четири, ама му дозволија на противникот да направи серија и на полувреме да се замине со 13-13.

Стартот на второто полувреме им припадна на домаќините кои дојдоа до 16-13, меѓутоа Вардар за брзо се врати и воспостави рамнотежа. Во престонатиот дел двата состави се менуваа во водството, но на крајот четата на Вујовиќ беше таа која со серија од 2-0 дојде до бодот на отварањето на камапњата.

Томовски блескаше на голот и запиша 14 одбрани, додека пак листата на стрелци ја предводеше Тото со 6 погодоци.

Вардар во второто коло ќе го пречека Мешков Брест.

Локални избори 2021