четврток, 13. мај 2021. Вести денес: 87
home Ракомет

Тешки мигови за вардаровата легенда Вујовиќ: Неговата мајка почина, тој не можеше да и отиде на погреб

Тешки мигови за вардаровата легенда Вујовиќ: Неговата мајка почина, тој не можеше да и отиде на погреб

Трагична вест го погоди словенскиот селектор и голема вардарова легенда Веселин Вујовиќ. Црногорецот пред двобојот со Унгарија ја дозна веста дека починала неговата мајка Јелена. Но, поранешниот тренер на Вардар и миленик на сите фанови на Вардар реши да остане со репрезентацијата.

-Ова е шок и тешка ситуација. Денеска  ќе биде погребана, а јас ќе бидам со неа во мислите. Останувам со тимот. Болката ќе ја задржам за себе, изјави Вујовиќ.

-Разговарав со мајка ми пред неколку дена и нејзината желба беше тимот на победи. Никогаш порано не сум имал таква мотивација. Се надевам дека играчите ќе ја почувствуваат и ќе знаат да реагираат. Мене најголема утеха би ми било ако они победат, вели Црногорецот.

Словенија на крајот за жал не успеа да победи со Унгарија, Унгарците славеа со 29:24.

 

Коронавирус